Як це працює
Вперше вбудований пилосос (центральна система видалення пилу) була запропонована покупцям у Канаді в 1957 році. На сьогоднішній день це актуальна та необхідна складова сучасного простору для життя, роботи та відпочинку. Центральна система пиловидалення є повноцінною альтернативою традиційним (переносним) пилососам. Вона вже не ставиться до звичайних приладів побутової техніки, і швидше подібно до електропроводки, водопроводу та опалення належить до інженерних мереж будівлі.
Вбудований пилосос є пневматичний механізм, в який входять:
Силовий агрегат
Принцип роботи силового агрегату той самий, що й у звичайних пилососах. Він засмоктує повітря разом із пилом та сміттям завдяки потужній турбіні електродвигуна. Потім це повітря очищається і від того, і від іншого, і викидається з агрегату за межі житла. Корпус агрегату скомбінований з хромованого металу і алюмінію, або оснащений ємністю для сміття з пластику, що не б’ється, для вологого прибирання. може розміщуватися в гаражі, коморі, у підвалі (рекомендується, щоб приміщення було опалюваним); винесення центрального блоку за межі житлового приміщення забезпечує в першу чергу відсутність шуму під час прибирання;
Системи фільтрації
Циклон. Мабуть, найпоширеніша з них. Втягнутий мотором в пилосос брудне повітря закручується в спіраль, внаслідок чого частинки пилу, що надійшли з ним, відкидаються до стін, де вони втрачають швидкість і осідають, а накопичившись у достатній кількості, сповзають вниз – на дно сміттєзбірника. Кількість уловлюваного пилу близько 96%. Фільтри циклонного типу відрізняються дуже малим повітряним опором, причому не залежним від ступеня заповнення сміттєзбірника. Для споживачів це означає, що продуктивність стаціонарного пилососа залишиться незмінною за будь-яких умов роботи. Досить великий обсяг сміттєзбірника (до 40 л) дає можливість видаляти з нього пил та сміття не після кожного використання, а тільки тоді, коли він заповниться повністю. На корпусі пилососа є панель, що інформує про його стан на даний момент.
Циклон плюс додатковий фільтр, що самоочищається. Деякі моделі не обмежені застосуванням в якості системи фільтрації тільки циклону і встановили додаткові фільтри, що самоочищаються. Наприклад, у моделях Soluvac встановлений додатковий тканинний фільтр тонкого очищення – він захищає від пилу двигун, вловлюючи ще близько 3% пилу, вихлоп же залишається всього близько 1% дрібних невидимих частинок. Оскільки в міру засмічення фільтра продуктивність агрегату знижується, для зручності роботи їх роблять самоочисними. Спеціальний механізм періодично струшує тканину, не даючи пилу повністю забити пори. Тканинний фільтр заміни не потребує і служить протягом усього періоду експлуатації пилососа.
Циклон з можливістю комбінованого прибирання води та сміття. Моделі даного класу на додаток до системи циклон призначені для комбінованого всмоктування пилу та води. Промислова якість встановлених двигунів забезпечить надійну роботу. Передбачений карлоновий бактеріальний фільтр дозволить підтримувати високу потужність всмоктування на весь період роботи. Також агрегат дає можливість періодично промивати трубопровід водою з миючим розчином. Використовуваний циклонний ефект позбавляє одноразових фільтрів, ущільнюючи пил по стінках бака (до того ж не б’ється!), Виготовленого з ударопрочного пропілену.
Циклон плюс автоскидання в каналізацію. На відміну від представлених на ринку систем, автоматичний пилосос сам скидає сміття з контейнера в каналізацію. Пил і сміття, що надходять у центральну установку, проходять фільтрацію з водою, після чого у вигляді брудної води скидаються автоматично в каналізацію, а струмінь очищеного повітря викидається за межі приміщення. При правильній експлуатації користувач довгий час може не відкривати контейнер пилозбірника і повністю уникнути контакту з пилом та брудом. Застосування системи циклон та спеціального водяного фільтра дає можливість виключити з його конструкції механічні фільтри. Husky представляє моделі Pro300, Pro400, Pro500, Pro600 із запатентованою системою (циклон Н2О).
Схеми очищення без циклону. Ну і звичайно ж, у продажу були і залишаються моделі, в яких повітря очищається за класичною схемою для мобільних пилососів. Стандартно встановлений фільтр-пакет тканини ємністю від 10 до 35 л (залежно від потужності). За заявою виробників, такий фільтр збирає 99% пилу і лише близько 1% найдрібнішого пилу видаляється з вихлопом. Компанія Husky забезпечила модель Eco COMPACT , одноразовим тканинним фільтром, що в поєднанні з малогабаритним, але потужним двигуном дозволило створити саму компактну на сьогоднішній день модель вбудованого пилососа.
Елементи системи трубопроводів
Повітропроводи. Це пластикові труби діаметром 50 мм та фітинги різноманітної форми, виготовлені із пластику зі спеціальними добавками, що знижують ймовірність утворення статичного заряду (завдяки цьому частинки пилу не налипають на внутрішні поверхні повітроводів). З’єднання деталей провадиться за допомогою спеціального клею. По зібраним таким чином трубопроводам здійснюються всмоктування і вихлоп. Слід пам’ятати, що довжина трубопроводів та його розгалуженість обмежені потужністю силового агрегату.
Пневмоклапан (пневморозетка). Вмонтований у стіну або підлогу пневмоклапан зовні виглядає як звичайна електрична розетка, але, на відміну від неї, має гніздо для приєднання штуцера шланга прибирання та електричні контакти. З тильного боку до розетки підводяться пластикові повітропроводи, якими пил транспортується до силового агрегату, а до електроконтактів приєднується сигнальний провід управління. Після підключення шланга в розетку потім натиснувши вимикач на рукоятці, силовий агрегат отримує команду почати роботу. Розрізняють настінні та підлогові пневморозетки. Останні більш плоскі та виготовляються лише з металу. Кількість розеток диктується міркуваннями зручності та розраховується приблизно за формулою: 1 шт. на 50-70 м2 площі збирання (при певній довжині шланга збиральна насадка повинна діставати до будь-якої точки простору). В результаті може бути встановлена одна розетка на кілька кімнат, по розетці в кожній кімнаті, а у великих приміщеннях – кілька розеток.
Пневмосовок. Зовні він нагадує вузьку щілину у стіні. До нього також проведено повітропровід. Досить просто змісти сміття до того місця, де знаходиться совок, і натиснути ногою «педаль» на його корпусі. Совки особливо зручні на кухні, в коридорі або передпокої – там, де утворюється найбільше сміття, бруду та пилу. Монтується пристрій на рівні плінтуса у стінах, цокольному просторі кухні або вбудованих шаф.
До речі, широкий асортимент різноманітних по дизайну та кольору розеток та совків дозволяє підібрати підходящий варіант практично для будь-якого інтер’єру. Так що естетика вашого житла в жодному разі не постраждає.
Система управління. Разом з трубопроводами монтуються керуючі кабелі (напруга – 24 В), що з’єднують силовий агрегат з пневморозетками і совками, вони використовуються для дистанційного включення і вимикання силового агрегату.
Вивідний пристрій (пневмовихлоп). Очищене від пилу та сміття повітря вирушає за межі житла по відвідному трубопроводу, що приєднується до труби вихлопу агрегату. Пневмовихлоп візуально схожий на пневморозетку, він відкривається під натиском повітря. Вивідний пристрій зазвичай встановлюється на мінімальній відстані від силового агрегату до 3м.
Засоби для прибирання
Шланг для прибирання.
Легкий гофрований шланг довжиною від 7 до 15м виготовляють з матеріалу, який не боїться скручування і здавлювання і не схильний до зламу. Довжина шланга визначається площею збирання від пневморозетки. Найпопулярніша довжина 9м. Шланг може пропонуватися у кількох модифікаціях: без будь-яких кнопок, із кнопкою включення. На наконечнику ручки знаходиться регулятор розрядження.
Аксесуари для прибирання. До прибирального комплекту може входити до дев’яти предметів:
– прибиральний шланг з вимикачем на ручці (On-Off);
– телескопічна трубка;
– класична насадка для підлоги;
– насадка для чищення корпусних меблів;
– насадка для чищення м’яких меблів;
– кріплення телескопа;
– щілинна насадка;
– металевий кронштейн для шланга;
– насадка для чищення стін та підлоги;
Пропонуються інші прибиральні комплекти.
– Набір «Преміум» в комплект якого входить чохол для шланга та турбощітка,
– гаражний комплект, що складається з мінімальної кількості насадок та простого шланга без керування.
Додаткові аксесуари
турбощітка. Мала для м’яких меблів або велика для підлоги, призначені для глибинного ретельного очищення з вибиванням килимів та килимових покриттів, м’яких меблів, сидінь салону автомобіля тощо.
сепаратор. Для прибирання каміна та будівельного сміття. Він є металевою ємністю з додатковим шлангом. Щоб прибрати, необхідно вставити шланг від центрального пилососа в спеціальний отвір в сепараторі. Після включення пилососа великі частинки осядуть у сепараторі (він також працює за принципом циклону) і навіть не потраплять до системи повітроводів. Дрібний же пил піде в центральний агрегат для подальшого очищення. Пилососити камін без використання сепаратора забороняється.
чохол для шлангу. Забезпечує додатковий захист меблів та предметів інтер’єру від пошкодження у процесі збирання.
Переваги та недоліки центральних пилососів:
Центральний пилосос дозволяє зробити прибирання більш ефективним і комфортним, щоб почати пилососити, необхідно вибрати відповідну насадку, приєднати до збирального шлангу (довжиною 7м, 9м, 10.5м або 12м) і вставити його в пневморозетку.
Переваги такого агрегату:
- більша потужність;
- споживає менше електроенергії;
- ефективно видаляє пил та мікроорганізми, оскільки втягнуте повітря викидається на вулицю, а не повертається назад до приміщення;
- відсутність шуму під час прибирання;
- зручний, тому що немає необхідності переносити його з кімнати в кімнату, переміщається лише гнучкий шланг.
Недоліки у цього обладнання також є, і перший з них – централізована система видалення пилу обійдеться дорожче звичайних пилососів. Рекомендується також встановлювати центральний пилосос на етапі монтажу інших інженерних комунікацій (водопостачання, опалення), ідеальний варіант – проектування системи центрального видалення пилу на стадії розробки проекту будівлі.
Але всі ці недоліки не зрівняються з комфортом, зручністю та перевагами, які ви отримуєте при використанні вбудованого пилососу.