Синдром хворого будинку
Ось вже понад 10 років
у світі існує таке поняття як Синдром хворих будівель (СХБ). Тільки у США від 20 до 30% будівель викликають цей синдром. Спочатку він проявляється у вигляді проблем із диханням, потім – болем в суглобах, поганим настроєм, безсонням. Симптоми можуть нагадувати грип, але цей млявий «грип» продовжується тижнями, місяцями, роками. Поступово руйнується імунна система, загострюються хронічні захворювання.
Причина – негативний внутрішній клімат приміщення. Насамперед – погана якість повітря, його насиченість пилом. За оцінками екологів, домашнє повітря в 4-6 разів брудніше і в 8-10 разів токсичніше зовнішнього. Тільки вдома ми щодня вдихаємо 3 мільярди порошинок – це біля столової ложки пилу.
Потоком відпрацьованого повітря звичайний ¦пилосос піднімає пил із неприбраних поверхонь і з цим же потоком повертає до квартири найдрібніший пил із прибраного. В результаті 99% великого пилу залишається в пилозбірнику і 1% найдрібнішого – у повітрі, яким ми дихаємо.
Здавалося б, що таке цей 1%? Всього лише 90% найшкідливішого, що є в домашньому пилу. Всього лише частка алергенів, що прагне до 100%, більшість з яких має розмір 0,3 мікрона. І цей 1% – найлегший, невагомий. Через свою легкість такий пил висить у повітрі годинами. Весь цей час ми дихаємо ним. Краще б цей пил лежав на підлозі, там він несе менше небезпеки…
Пилососи з водяним фільтром не тільки не вирішують проблему (у процесі роботи вони втрачають до 200 мл води – вона разом з пилом повертається до приміщення), а й створюють нову: висихаючи, водяні крапельки перетворюються на дрібні плями бруду.
І успішніше вдихати цей пил нам допомагає той, хто покликаний з ним боротися – традиційний пересувний пилосос. Він є найкращим засобом збільшення пилу та алергенів у повітрі. Після збирання таким пилососом, концентрація пилу в повітрі може зростати у 2-5 разів, спор цвілевих грибів – у 2-4 рази, пилку рослин – у 8 разів.
Виходить неприємний парадокс: якщо не пилососити – буде брудно, якщо пилососити – шкідливо для здоров’я. Вирішити це питання допомагають вбудовані пилососи. У них проблема найдрібнішого пилу вирішена несподівано та повністю: за рахунок зовнішнього вихлопу він непомітно викидається не у квартиру, а на вулицю, де нейтралізується сонцем дощем та вітром. Замість боротися зі шкідливістю вихлопу, його просто вивели за межі помешкання.
Коментар (1)
К сожалению, 30 % – это усредненные данные по всему миру. В Украине же этот показатель значительно выше. По результатам последних исследований Федерации работодателей охраны здоровья, показатель вредного для проживания жилья в Украине сегодня превышает 60 %. Этот вопрос стоит во всем мире настолько остро, что здравоохранительные организации разных стран уже давно уделяют много сил и средств его изучению. В мировой практике здравоохранения даже есть специальный термин: Синдром больного дома ( СБД ). Он предназначен для описания ситуаций, в которых жильцы домов испытывают серьезные влияния на свое здоровье и комфорт, причинами которых оказываются не специфические болезни или причины, а именно время их пребывания внутри вредного здания. Причинами СБД часто оказываются трещины в отопительных и вентиляционных системах, а также в системах кондиционирования. Другими причинами также являются загрязняющие вещества, выделяющиеся из ряда строительных материалов, летучие органические соединения, плесневые грибки, неправильная вытяжная вентиляция озона (побочного продукта некоторой офисной техники), легкие промышленные химикаты или недостаток поступления свежего воздуха в помещение.